Glossary Terms
B
Be-/kikapcsolási ciklusok — a fényforrás bekapcsolási és kikapcsolási szakaszait jelenti, amit a várható élettartam meghatározása céljából határoznak meg.
C
CE — a terméken található CE-jelölés azt jelenti, hogy az megfelel az Európai Unió irányelveiben található minden követelménynek, valamint hogy a terméket megfelelő vizsgálatoknak vetették alá és azok pozitív eredménnyel végződtek.
Cserélhető fényforrás/Cserélhető izzó — Meghatározza a fényforrás típusát. A nem cserélhető fényforrás azt jelenti, hogy a LED diódákkal szerelt lámpatest esetében a fényforrás integrált. Ebben az esetben a fényforrás nem cserélhető. A cserélhető fényforrással rendelkező lámpatesteknek más szerkezete van, és ez a változat lehetővé teszi a fényforrás teljesítményének és színhőmérsékletének kiválasztását. Ebben az opcióban a fényforrást külön kell megvásárolni.
D
DALI — digitális világításvezérlési rendszer, az angol megnevezés rövidítése (Digital Addressable Lighting Interface). A DALI protokoll az épületautomatizálásban használatos különálló lámpatestek vagy világítási csoportok vezérlésére, biztostja a digitálisan vezérelhető világítási rendszerek olyan vezérlőeszközeinek együttműködési képességét, mint a transzformátorok és tápfeszültség-szabályozók.
E
EAC — vámunió megfelelőségi nyilatkozat, amely igazolja a Vámunió (amelyhez többek között Oroszország, Kazahsztán és Fehéroroszország is tagja) műszaki előírásaiban meghatározott követelményeknek való megfelelést.
Előtét — a kisülőlámpákkal egy elektromos áramkörben működő eszköz, amely főleg a kisülési áram stabilizálására szolgál.
Energiahatékonysági osztály — meghatározza az adott fényforrás energiahatékonyságát. Az energiahatékonysági osztályokat betűkkel jelölik A++-tól E-ig, ahol az A++ (zöld sávban) a leginkább energiahatékony terméket, az E osztály (piros sávban) pedig a legkevésbé energiahatékony terméket jelöli. A fényforrások energiahatékonysági osztályát az energiahatékonysági mutató (EEI) alapján határozzák meg.
É
Élettartam — általánosan a fényforrás (szigorúan meghatározott körülmények közötti) világításának időtartamát jelöli órákban. A LED-es fényforrások egyik fő jellemzője, hogy nagyon hosszú élettartammal rendelkeznek, ami fontos szerepet játszik a fényforrás kiválasztásakor. Otthoni környezetben, ahol egy fényforrás átlag három órát világít naponta, a 25000 óra élettartam 20 éves működési időtartamot jelent a fényforrás cseréjének szükségessége nélkül.
F
Fej (menet) — a fényforrás azon része, amely azt a foglalatban tartja. A lámpafej és annak megfelelő foglalat jelölésére egy vagy két betű, valamint a fej körülbelüli méretét (fejátmérőt vagy csaptávolságot) meghatározó számok szolgálnak, például: E27, E14, GU10. Új fényforrás vásárlásakor ne felejtse el ellenőrizni az adott lámpatest foglalatának típusát.
Fémhalogén lámpa — olyan nagynyomású kisülőlámpa, amelyben a fényt gerjesztő kisülés a higanygőzük, argon és fémhalogenidek (esetleg más nemesgázok, valamint bróm vagy jód) keveréke által létrehozott gyújtó impulzus segítségével indul meg. Ezek a gázok nagy nyomás alatt vannak, ezért nevezik a lámpákat nagynyomású kisülőlámpáknak.
Fény vibrálás — a fény vibrálása, amit a fényforrást tápláló hálózati feszültség periodikus változása okoz. A vibrálás oka a fényforrás fényelőállítási folyamatának elégtelen tehetetlensége. Ez a hatás az emberi szem számára nem látható a magasabb frekvencia miatt, azonban a hangulatot hátrányosan befolyásoló, kellemetlen tényezők közé sorolják azt. A fényforrás kiválasztása során vegye figyelembe a fényáram vibrálására vonatkozó adatokat, a nevesebb gyártók ezt a hatást minimalizálják vagy teljes mértékben kiküszöbölik termékeikben.
Fényáram — meghatározza a fényforrás által kibocsátott fény mennyiségét. A fényáram mértékegysége a lumen. A magasabb lumenszám több fényt kibocsátó fényforrást jelöl. A LED-es fényforrások olyan magas fényáramot érnek el, hogy még a legerősebb hagyományos izzók kiváltására is tökéletesen megfelelnek. LED-es fényforrások vásárlásakor érdemes különös figyelmet fordítani erre a paraméterre.
Fényáram stabilitási tényező (LLMF) — a fényforrás által életciklusa adott időpontjában kibocsátott fényáram és a kezdeti fényáram aránya.
Fénycső — kisülőlámpa, amelyben a kisülés során létrejövő ultraibolya sugárzást a fénypor réteg átalakítja látható fénnyé. Ezt a nevet leggyakrabban a kisnyomású higanylámpákra alkalmazzák.
Fénycsőgyújtó — a fénycső begyújtására szolgáló készülék.
Fényerősség — a kisugárzott fény fizikai mennyisége; vizuális benyomás arról, hogy a felület többé vagy kevésbé világos (sötét, fényes).
Fényerőszabályozhatóság — azt jelenti, hogy a fényáram egy külső vezérlőberendezés (dimmer) segítségével állítható. Annak érdekében, hogy otthonában is élvezni tudja a fényerőszabályozás által adta lehetőségeket, megfelelő lámpatesteket és fényforrásokat kell választania.
Fényhasznosítás — a fényforrás hatékonysága, vagyis a fényforrás által leadott fényáram és a felvett teljesítmény hányadosa (egysége: lm/W). Minél magasabb az 1 W elektromos teljesítményből előállított lumenek száma, annál magasabb fényhasznosítással rendelkezik az adott fényforrás.
Fénykibocsátó dióda — világító dióda, más néven LED, amely az elektrolumineszcencia jelensége révén fényt bocsát ki, ha elektromos áram halad rajta keresztül.
Fényszín, színhőmérséklet Tc [K] — a LED-es megoldások előnye a fény színének (vagyis a Kelvin-ben [K] meghatározott színhőmérséklet) megválaszthatósága. A színhőmérsékletet a felhasználási helytől, valamint saját preferenciáinktól függően választhatjuk ki. A meleg (ang. warm white – WW), neutrális (ang. neutral white – NW) és hideg (ang. cool white – CW) színhőmérsékletek közötti választás új lehetőségeket nyit az enteriőrök alakítása terén. Olyan helyiségekben, mint például a nappali vagy hálószoba, ahol hangulatos légkört szeretnénk létrehozni, általában meleg színű fényforrást alkalmazunk. A fokozott aktivitással jellemezhető helyeken, mint például a konyha, műhely vagy dolgozószoba, a napfényhez leginkább hasonló neutrális színhőmérséklet a legjobb választás.
G
Gyújtó — a kisülőlámpák begyújtására szolgáló készülék, amely az elektródok megfelelő fűtését idézi elő vagy az előtét segítségével a begyújtáshoz elegendő nagyságú feszültséglökést hoz létre.
H
Hasznos működési idő — a hasznos működési idő az az időtartam, amelyben a termék garantált világítási paraméterei az előírt tartományon belül maradnak. A hasznos működési idő órákban kerül meghatározásra.
I
IK fokozat — meghatározza a külső mechanikai ütődések elleni védettséget. Lehetővé teszi a készülék háza által biztosított külső mechanikai hatásokkal szembeni védelmet biztosító védelmi fokozatot. Ez a paraméter egy 11-es skálán került meghatározásra ("00"-tól "10"-ig).Minél nagyobb az IK paraméter számértéke, annál magasabb az ellenállás, vagyis a mechanikai szilárdság.
IP besorolás — az adott berendezés vagy készülék külső mechanikai behatások elleni védemi fokozatát jelenti. A jelölés az IP betűjelzést követő számokból áll, amelyek közül az első a szilárd idegen testek, a második számjegy a víz behatolása elleni védelmet jelenti. Például: IP54 - az 5 a por elleni védettséget jelenti, vagyis az, hogy a működést nem zavaró porbehatolás megengedett, a 4-es szám pedig azt jelöli, hogy a berendezés tetszőleges szögből érkező, fröccsenő víz ellen védett. Minél magasabb az IP szám, az adott készülék annál inkább ellenáll a víz és szilárd anyagok behatolásának.
Izzó egyenérték — a LED-es fényforrás fényáramával megegyező fényáramot kibocsátó hagyományos izzó körülbelüli ekvivalens teljesítményértéke. Annak érdekében adjuk meg, hogy megkönnyítsük az izzók kiváltását LED technológiával készült fényforrásokra.
Izzólámpa — olyan fényforrás, amelyben a fényt villamos árammal izzásig hevített eredetileg grafitból, jelenleg volfrámból készült izzószál bocsátja ki. A volfrám izzószálat egy nemesgázokkal (pl. 10%-os nitrogénnel kevert argonnal) vagy vákuummal töltött üveg testbe helyezik.
K
Káprázás — látási zavar vagy kényelmetlenség, amelyet nagy fénysűrűségek vagy fénysűrűség különbségek okoznak. Ennek oka lehet a megvilágítás helytelen időbeli vagy térbeli eloszlása is. A káprázást okozhatják a túl fényes, rosszul elhelyezett vagy rossz minőségű fényforrások, és más tükröző tárgyak. A káprázás különböző intenzitású lehet, a pillanatnyilag zavarótól a látásromlást eredményező rontó káprázásig. A káprázás kiküszöbölhető vagy csökkenthető megfelelő lámpatestek kiválasztásával, valamint a világítási pontok megfelelő elrendezésével az adott helyiségben.
Kiemelő világítás — egy olyan típusú világítás, amely esetében a fénysugár egy adott helyre van irányítva, minek köszönhetően megvilágítja a kiválasztott tárgyat vagy a felület kiválasztott részét. Az ilyen típusú világítás alkalmazása lehetővé teszi az enteriőr előnyeinek (pl. dekorációk, képek, szobrok vagy építészeti részletek) kihangsúlyozását.
Kivilágítás — az épületek homlokzatának mesterséges fénnyel történő művészi megvilágítása.
L
LED-es fényforrás — olyan fényforrás, amelyben az elektrolumineszcens diódák a fényforrások működtetésére szolgáló lámpatestben való felhasználást lehetővé tevő házban helyezkednek el. A LED-es fényforrások különböző formájúak lehetnek, hagyományos izzókhoz, halogén fényforrásokhoz vagy fénycsövekhez hasonlító formákban és méretekben.
M
Mélysugárzó — olyan közvetlen sugárzó lámpatest, amely a fényt az alsó térfélbe irányítja. Az ilyen típusú lámpatestek népszerű megoldások irodákban és butikokban. A mélysugárzókat a mennyezet több pontjára szerelik fel. A mélysugárzóknak köszönhetően a helyiség tágassá válik, előnyei hangsúlyosabbak. A mélysugárzókat előszeretettel alkalmazzák lakóépületekben is.
N
Névleges érték — az adott üzemi körülményekre meghatározott érték, amely biztosítja, hogy a termék a szabványoknak vagy a gyártó ajánlásaival összhangban működik. A névleges érték túllépése hibás működést, a paraméterek megváltozását vagy a termék károsodását eredményezheti.
Névleges teljesítmény — meghatározza azt a teljesítményt, melyet a fényforrás névleges feszültségen üzemeltetve felvesz. Mértékegysége a WATT [W].
R
Reflektor — olyan készülék, amelyben a tükröződés jelenségét alkalmazták a fényforrás által sugárzott fény irányának térbeli elosztása céljából.
S
Spot — olyan lámpatest, amely egy meghatározott területre fókuszálja a fényt általában legfeljebb 45 fokos szögben. Az ilyen típusú lámpatesteket leggyakrabban belső enteriőrök megvilágítására alkalmazzák, az adott helyiség kiválasztott elemeinek kihangsúlyozása céljából.
Sugárzási szög (világítási szög) — meghatározza milyen szélesen világítja meg az adott fényforrás azt a felületet, amelyre irányították. A szűkebb sugárzási szög egy helyre irányított fókuszáltabb fénysugarat, a szélesebb szög pedig a felületen jobban szétszórt, szélesebb fénysugarat jelent. Ha egy adott helyiséget egységesen eső fénnyel szeretnénk megvilágítani, de nincs szükségünk nagy fényerősségre, széles világítási szöggel (120° feletti) rendelkező LED-es fényforrást válasszunk, amelyekkel kiválthatjuk a 40 és 60 W-os hagyományos izzókat.
Szín egyenletessége — biztosítja, hogy nincsenek árnyalati eltérések a kibocsátott fényben a különböző gyártási tételekhez tartozó azonos fényforrások esetében.
Színhőmérséklet — a LED-es megoldások előnye a fény színének (vagyis a Kelvin-ben [K] meghatározott színhőmérséklet) megválaszthatósága. A színhőmérsékletet a felhasználási helytől, valamint saját preferenciáinktól függően választhatjuk ki. Ameleg(ang. warm white –WW),neutrális(ang. neutral white –NW) éshideg(ang. cool white –CW) színhőmérsékletek közötti választás új lehetőségeket nyit az enteriőrök alakítása terén. Olyan helyiségekben, mint például a nappali vagy hálószoba, ahol hangulatos légkört szeretnénk létrehozni, általában meleg színű fényforrást alkalmazunk. A fokozott aktivitással jellemezhető helyeken, mint például a konyha, műhely vagy dolgozószoba, a napfényhez leginkább hasonló neutrális színhőmérséklet a legjobb választás.
Színvisszaadási index (Ra, CRI) — annak jellemzésére szolgál, hogy a kérdéses fényforrással megvilágítva a tárgyak színe milyen mértékben változik meg a referenciasugárzóval megvilágított színükhöz képest. Minél magasabb ez az index, a színek megjelenítése annál jobb, és a megilágított tárgyak annál természetesebbnek tűnnek. A színek valósághű bemutatása különösen fontos például festékboltokban, kiállító termekben, ruhaüzletekben és fogorvosi rendelőkben. Célszerű 90-nél nagyobb Ra értékkel rendelkező fénycsöveket alkalmazni.
T
Tápfeszültség — a gyártó által az adott fényforrásra (lámpára, lámpatestre, stb.) vonatkozóan megadott feszültség, amelyre szükség van az adott eszköz megfelelő működéséhez (világításához).
Termikus ellenállás (Rth) — egy adott anyag ellenállását képviselő fizikai mennyiség hő (hőenergia) továbbítása során két pont között. Fontos szerepet játszik az elektronikus rendszerekben (beleértve a LED-es fényforrásokat), amelyekben kulcsfontosságú a hőelvezetés az elemek túlmelegedésének elkerülése érdekében.
Tükör (raszter) — a lámpatestekben alkalmazott speciális szerkezet. Feladata a helyiség egyenletes megvilágításának és a fényvisszaverődéssel és fénytöréssel járó hatások kiküszöbölésének biztosítása.
U
UGR — (ang. Unified Glare Rating) egységes káprázási érték, a káprázás értékelésének egyik, a Nemzetközi Világítási Világítástechnikai Bizottság által javasolt módszere. A mutató értékét a megfelelő méréseken alapuló számítások adják.
Ü
Üzemi hőmérséklet — az a hőmérséklet tartomány, amelyben a lámpatest képes működni.
V
Védelemmel ellátott lámpa — olyan halogén vagy fémhalogén fényforrás, amely esetében nincs szükség külön UV-sugárzás elleni védelem vagy a fényforrás szétrobbanása elleni védelem alkalmazására.
Vibrálás/stroboszkóp hatás — a fény vibrálása, amit a fényforrást tápláló hálózati feszültség periodikus változása okoz. A vibrálás oka a fényforrás fényelőállítási folyamatának elégtelen tehetetlensége. Ez a hatás az emberi szem számára nem látható a magasabb frekvencia miatt, azonban a hangulatot hátrányosan befolyásoló, kellemetlen tényezők közé sorolják azt. A fényforrás kiválasztása során vegye figyelembe a fényáram vibrálására vonatkozó adatokat, a nevesebb gyártók ezt a hatást minimalizálják vagy teljes mértékben kiküszöbölik termékeikben.